Založení klubu
Počátky organizovaného vesteckého fotbalu se datují na začátek třicátých let minulého století. Nadšení pro tento sport, který je nejmasovější, je avšak mnohem starší. Místní zájemci, pokud měli alespoň trochu volného času, kopanou provozovali a soupeřem jim byly většinou sousední vesnice.
U zrodu klubu Viktorie Vestec stáli tito zapálení fotbaloví nadšenci: Václav Jirák (nar.1898) jako předseda, dále Vojtěch Vrbovec jako jednatel a František Tuček jako pokladník. Z hráčského kádru si pak připomeneme ještě tyto známá jména: Jandečka, František Chlapec, Antonín Barták, Josef Šlingr, Josef Buk. Dále mohu jmenovat např. Františka Šimečka ze statku č.1. Právě on přispěl tomu, že měli příznivci fotbalu svoje první hřiště. Spíš hřišťátko - louku, které se nacházela za zahradou zmíněného hospodářství. Rozměry sice neodpovídaly pravidlům, ale hrací plocha byla travnatá. A to byla přednost. Na zápasy do okolí se hráči dopravovali na kolech. Největším rivalem jim byla odjakživa sousední Jesenice. Asi kolem roku 1933 již hřiště za Šimečkovými nestačilo, tak se na čas fotbalové aktivity přenesly do Hrnčíř, kde na poli za hostincem hráli vestečtí přibližně dva roky, na úrovni třetí a čtvrté třídy. Návrat na domácí zelenou plochu se konal pravděpodobně v roce 1934/1935.
Chtěla jsem dohledat přesnější datum založení, ale registrace v tu dobu nebyla jako dnes na prvním místě. Byla tu hlavně chuť, zápal pro hru. Z meziválečného období se mi podařilo dohledat zápis v knize spolků, která ležela na úřadě v Jílovém a nyní je uložena v Oblastním archivu Praha - západ. Zápis pod pořadovým číslem 166 je poměrně čitelný, obsahuje i jména těch, která byla už zmíněna. Zatím to jsou jediné záznamy o založení Viktorie Vestec, které se mi dostaly do rukou. Zatím však zůstaneme u roku, který je uveden na logu Viktorie - 1932. Dohledávání není jednoduché. S dotazem jsem např. oslovila Okresní fotbalový svaz Praha - západ na Strahově i ČUS (Česká unie sportu), bývalé ČSTV Praha – západ a dostala jsem třeba tuto následující odpověď, že starý archiv neevidují. Až od roku 2014 se spolky musely evidovat na ministerstvu vnitra, pak přešla evidence spolkového rejstříku pod soudy. Takže stále existují možnosti, kam se obrátit.
Obec vlastnila kolem Vesteckého rybníka louky. Ty byly v třicátých letech místními malozemědělci propachtované na sklizeň trávy a pastvu domácích zvířat. Aby měli vestečtí fotbalisté konečně také svůj zelený plácek, se zasloužila obec. I když pozemek neměl zpočátku opět ty správné rozměry jaké má hřiště mít, náprava byla jen otázkou času. Zelený povrch byl poměrně hodně zamokřený, ale vždy travnatý a pro hru přijatelný. Už nepatřil husám ani kachnám, ale přátelům kulatého nesmyslu, kterému fandí a hraje s ním celá naše planeta.
Blanka Pašková - Kronikářka