Volejbal má profi trenéra...

Školení trenérů volejbalu 3. třídy – Praha 2012

Ve dnech 27. – 29.1. a 23. – 25.3. 2012 se konalo školení trenérů volejbalu 3. třídy, kterého jsem se zúčastnila i já. Toto školení pořádal Pražský volejbalový svaz. Úvodem chci říci,že mě překvapila profesionální úroveň lektorů. Tito lektoři nebyli jenom teoretici, ale naopak nám předali mnoho informací a zkušeností ze své trenérské praxe, které, jak každý víme není nikdy dost. V celém šestidenním školení nás provedli  P. Vosecký – sekretář Pražského volejbalového svazu, M. Ejem – pracovník ČVS (teoretik,volejbalový publicista,instruktor FIVB), Z.Valášek – VŠ pedagog (trenér, instruktor FIVB), M.Vaniš - manažer (lektor školení rozhodčích, delegát ČVS), R.Vorálek  ml. - VŠ pedagog, (trenér ), R.Vorálek st. - VŠ pedagog, (trenér, instruktor FIVB), R. Kopač – tiskový mluvčí ČVS (trenér), S.Mitač – trenér extraligového týmu Olymp Praha, I. Hrdý – terapeut (psycholog, trenér ).  Tito lidé ve mně zanechali velice pozitivní dojem.
Školení trenérů bylo v rozsahu 92 hodin. Bylo rozděleno na dvě části. Speciální část obsahovala technologii volejbalového tréninku, herní trénink ve volejbalu, kondiční příprava. Obecná část byla zaměřena na právní, administrativní oblast, historii, zdravotní aspekty volejbalu, pedagogicko – psychologické aspekty ve volejbalu, pravidla volejbalu.
V průběhu školení se prolínala praxe s teorií. V praxi se prováděly individuální herní činnosti jednotlivce, nácvičné formy odbití obouruč vrchem, spodem, podání, přihrávka, nahrávka, útočný úder, nácvik bloku, hra v poli a vybírání. Dále pak trénink základů herních kombinací, trénink základů součinnosti, trénink  řízená hra – herní kombinace.Nikdo nám nic neodpustil. Po absolvování veškerých cvičení jednotlivců, nácviků herních kombinací po dobu celého víkendu stráveného převážně v tělocvičně jsem téměř nemohla vyjít ani do schodů. V rámci přípravy též probíhaly různé metody tělesné přípravy, stretching. Trenéři 3. třídy jsou především zaměřeni na práci s mládeží, proto je potřeba tyto prvky zahrnout do tréninků a nesmí být podceňovány. V dospělosti pak hráčům chybí správná rychlost, koordinace, obratnost a flexibilita. Trenéři 3. třídy též mají právo vést družstva všech věkových kategorií a soutěží, s výjimkou soutěží extraligy dospělých, mládeže a reprezentačních družstev. Školení vyvrcholilo v neděli metodickým výstupem s juniorskými hráčkami Sokol Řepy, ve zkratce „trénink na ostro“ pod dohledem lektora, dále pak písemným testem.
Z mé strany je zatím cíl  založen na přípravě co nejlepší technicko – taktické stránky našich stávajících hráčů, který nám snad umožní realizovat kvalitní výkon alespoň v amatérských turnajích. Též možná někdy v budoucnu budu předávat získané zkušenosti podstatně mladší generaci.  Volejbal je velice technický sport, na který  musí dítě dostatečně vyzrát a cesta k samotné hře je velmi dlouhá.
Úplným závěrem lze říci, že celé školení, jak již bylo řečeno bylo koncipováno na práci s mládeží. Většina mých kolegů právě proto přijela z různých koutů naší republiky. Parta  těchto lidí byla velice přátelská. A jak už to bývá, nejlepším okamžikem a tečkou za celým průběhem školení bylo vydání „Průkazu trenéra“ a zaevidování nových trenérských kvalifikací na ČVS.

A.Mašková
27.3.2012